Kašeľ

Ako si poradiť s kašľom ?

Kašeľ je obranný mechanizmus organizmu, je jedným z najčastejších príznakov, kedy pacienti vyhľadajú lekára alebo si prídu pre radu do lekárne. Je to dôležitý reflex, ktorý zabezpečuje zvýšené vylučovanie sekrétov a častíc z dýchacích ciest. Chráni tiež dolné dýchacie cesty pred aspiráciou cudzích látok. Kašeľ vzniká dráždením receptorov dýchacích ciest.

Rozlišujeme kašeľ akutnýchronický kašeľ. Akútny kašeľ trvá maximálne 3 týždne. Za chronický (dlhotrvajúci) sa považuje ten, ktorý trvá dlhšie ako 3 týždne a trvá najmenej 3 mesiace v roku a opakuje sa.

Podľa typu delíme kašeľ na suchý (neproduktívny, dráždivý) a vlhký (produktívny). Príčinou suchého kašľa môžu byť zápaly horných dýchacích ciest, zápaly dutín, prínosových dutín, pneumónie. Vo väčšine prípadov ide o vírusové infekcie (napr. rinovírusy), prípadne môže ísť o infekcie bakteriálneho pôvodu ( Chlamydophilla pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae ). Pozor na náhly dráždivý kašeľ vzniknutý u malých detí, môže ísť o aspiráciu cudzieho telesa. Pri zápaloch hlasiviek je charakteristický tzv. štekavý kašeľ.

Pri vlhkom (produktívnom) kašli býva prítomná sekrécia hlienu, ktorý je odstraňovaný pomocou reflexu kašľa. Vlhký kašeľ je väčšinou príznakom akútnej bronchitídy alebo bronchopneumónie. Môže sa tiež jednať o spútum zatekajúce pri zápale nosohltana a prínosových dutín, pri ktorom volíme podávanie nasálnych dekongestív. Rozoznávame rôzne druhy spúta. Môže  byť čisté, viskózne, biele a spenené, zelené, žlté, môže byť aj krvavo sfarbené. U malých detí dochádza k prehltnutiu hlienu, ktorý neskôr vyvrátia.

 

Ďalšie možné príčiny kašľa

 • Bronchiálna astma je chronické zápalové ochorenie dolných dýchacích ciest. Pri nej je prítomný špecifický typ kašľa, ktorý je vyvolaný heperreaktivitou bronchov vystavených pôsobeniu alergénov (peľ, perie, roztoče, prach, potraviny....), znečisteného alebo studeného vzduchu atď.

 

 • Tuberkulóza je v poslednom období čoraz viac prítomná. Je potrebné o nej uvažovať pri diagnostike ochorenia. Je to zápalové ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré je vysoko nákazlivé. Prenáša sa tzv. kvapôčkovým prenosom alebo kontaktom s nakazeným. Zvláštnym prípadom je prenos mliekom Mycobacterium bovis (tuberkulóza hovädzieho dobytka). Osoby so zníženou imunitou, s nízkou telesnou hmotnosťou, diabetici alebo HIV pozitívni jedinci sú náchylnejší k tomuto ochoreniu. Účinnou prevenciou je očkovanie detí a vyhýbanie sa chorým.

 

 • Gastroezofageálny reflux GERD (pálenie záhy) je častým dôvodom chronického kašľa. Väčšina ľudí netrpí príznakmi GERD ako sú pálenie záhy, nafukovanie, sťažené dýchanie  atď. Chronický kašeľ býva jediným príznakom. Najspoľahlivejšia je diagnostika u lekára pomocou testov meraním PH a endoskopia pažeráka. ! takže ak Vás trápi kašeľ najmä po jedle, v noci alebo keď si ľahnete, môže ísť aj o pálenie záhy. !

 

 • Kašeľ môže byť tiež prvým a hlavným príznakom srdcového ochorenia. Kašeľ býva suchý,  obťažuje chorého pri fyzickej námahe, večer po ľahnutí alebo výhradne v noci. Pri kašli je často prítomná dýchavica.

 

 • U chorých, kde nevieme nájsť racionálne príčinu kašľa, uvažujeme o psychogénnom kašli. Nevyskytuje sa v nočných hodinách a je typický u žien.

 

 • Iatrogénny kašeľ ( spôsebený liekmi) môže byť vyvolaný ACE inhibítormi, liekmi užívanými pri vysokom krvnom tlaku a srdovom zlyhávaní. V tomto prípade je potrebné na túto udalosť upozorniť lekára, ktorý vo väčšine prípadov musí zastaviť podávanie takéhoto druhu lieku a nahradiť ho liekom z inej skupiny.

 

Liečba kašľa  

 Medzi základné preventívne opatrenia patrí zabezpečenie dostatočného prísunu   tekutín,udržiavanie vlhkosti prostredia, relaxačný režim, u fajčiarov je veľmi dôležité aby pacient prestal fajčiť.

 Kašeľ liečime podľa jeho charakteru. Pri suchom kašli používame antitusiká a pri vlhkom kašli mukolytiká   expektoranciá.

 

 

Antitusiká na suchý kašeľ

Antitusiká tlmia suchý, dusivý, neproduktívny kašeľ. Rozdeľujeme ich na antitusiká kodeínového typu (kodeín, dextrometorfán), ktoré ovplyvňujú centrum pre kašeľ a majú tiež analgetické účinky a antitusiká nekodeínového , ktoré pôsobia priamo na centrum kašľa (butamirát) alebo tlmia lokálne kašeľ ich anestetickým účinkom ( dropropizín). Nemali by sa kombinovať s mukolytikami a expektoranciami, kvôli hromadeniu hlienov v prieduškách. Antitusiká môžu obmedziť odchod hlienu z dýchacích ciest, preto sú vhodné len pri suchom dráždivom kašli alebo na noc. Ak ich používanie nevedie k vymiznutiu príznakov do 7-14 dní u dospelých a 3 dní u detí, je potrebná konzultácia s lekárom.

 

Antitusiká kodeínového typu

Neodporúča sa ich dlhodobé užívanie, pretože môžu viesť k vzniku závislosti (kodeín). Ďalším nežiadúcim účinkom je vznik obstipácie ( zápchy). Ich užívanie sa neodporúča u malých detí.

 • Kodeín: je centrálne pôsobiace antitusikum. Neodporúča sa užívanie u malých detí. Je kontraindikovaný u detí do 12 rokov. Jeho použitie je taktiež kontraindikované u tehotných a dojčiacich žien. (Pleumolysin gto por)
 • Dextrometorfán: patrí medzi centrálne antitusiká tlmiace kašeľ v predĺženej mieche. Nevzniká naň fyzická závislosť. Neodporúča sa užívanie u detí do 2 rokov a u tehotných a dojčiacich žien. (Mugotussol sir., Robitussin antitussicum sir., Robitussin Junior sir.)

 

Antitusiká nekodeínového typu

Nemajú analgetické vlastnosti,  minimálne riziko vzniku závislosti a neovplyvňujú dýchacie centrum. 

 • Butamirát: je centrálne pôsobiace antitusikum, nevyvoláva útlm dýchacieho centra, nie je návykový a preto sa môže používať aj u detí. Jeho podávanie v prvom trimestri tehotenstva je kontraindikované. Jeho použitie v tehotenstve (2. a 3.  trimester je potrebné zvážiť, o podávaní rozhodne lekár) (Tussin gto por. Sinecod sir.). Nachádza sa aj v kombinovanom prípravku spolu s látkou guajafenezín, ktorý má expektoračný účinok (Stoptussin gto por, Stoptussin tbl., Stoptussin sir.)
 • Dropropizín: je nekodeínové antitusikum so silným antitusickým účinkom. Má periférny účinok. Nie je vhodný pre deti do 6 mesiacov. Je kontraindikovaný u tehotných a dojčiacich žien. (Ditustat gto por.)

 

Expektoranciá a mukolytiká na vlhký kašeľ

Používajú sa na uľahčenie vykašliavania sekrétu z dýchacích ciest. Ich podávanie je väčšinou v perorálnej forme alebo tiež inhalačne. Ich hlavné využitie je pri ochoreniach dýchacích ciest spojených s tvorbou hustého hlienu. Okrem mukolytického účinku, majú antioxidačný účinok, antiflogistický (protizápalový) účinok. Pri užívaní antibiotík, zyšujú ich prienik do hlienu. Acetylcysteín štiepi disulfidové väzby medzi molekulami síry v bielkovinách hlienu, čo má za následok stekutenie hlienu. Ambroxol, bromhexin a guajafenezín majú okrem mukolytického účinku expektoračný účinok.

!!Mukolytiká a expektoranciá by sa nemali podávať spolu s antitusikami kvôli riziku zvýšeného hromadenia  hlienu v dýchacích cestách!!

 

 • Acetylcysteín: štiepi disulfidové mostíky, čím rozpúšťa všetky druhy hlienov a uľahčuje ich expektoráciu. Jeho ďalšou úlohou je viazať chemické radikály (antioxidačný účinok). Acetylcysteín sa podáva vo vysokých dávkach pri intoxikácii pečene paracetamolom. !jeho užívanie u astmatikov môže spôsobiť bronchospazmus! (Solmucol, ACC LONG)

 

 • Ambroxol: zvyšuje vylučovanie hlienu z dýchacích ciest a stimuluje činnosť riasiniek. V liečbe chronickej choroby pľúc sa prejavil jeho významný účinok pri podávani dávky 75 mg denne po dobu 6 mesiacov. Zlepšenie sa prejavilo už po 2 mesiacoch. V klinických štúdiách bol taktiež dokázaný jeho účinok pri bolesti hrdla. Po jeho podaní sa zvyšuje koncentrácia antibiotík (cefuroxim, amoxicilín, erytromycín) v bronchoch. Ambroxol nachádzame aj vo forme na inhaláciu (Ambrobene 7,5mg/ml). (Mucosolvan sir., tbl, cps, Ambrobene sir., tbl, Ambrosan sir. atd., Flavamed)

 • Guajafenezín: má expektoračné a mierne antitusické účinky. Má taktiež mierne centrálne myorelaxačné účinky. (Robitussin expectorans sir.)

 

Prírodná liečba kašľa a rady domáceho lekára

 Prírodné fytofarmaká sú veľmi vhodným doplnkom pri liečbe kašľa. Používajú sa silice, ktoré   svojím dráždivým účinkom na dýchacie cesty zvýšujú sekréciu (Aníz, Fenikel, Šalvia lekárska,   Materina dúška).

 Významné účinky pri ochrane podráždenej sliznice dýchacích ciest a tlmení kašľa majú liečivé   rastliny s obsahom slizov (Ibiš lekársky, Skorocel kopijovitý, Slez)

 Prospešné pri liečbe kašľa sú taktiež látky s obsahom flavonoidov, ktoré majú protizápalové   účinky (Baza čierna, Lipa malolistá)

 

Látky rastlinného pôvodu nachádzame vo forme čajovín, sirupov perorálnych roztokov, tabliet.

!!! Pozor prírodné látky vo forme silíc NIE SÚ určené na vnútorné použitie !!!

 

Skorocel kopijovitý ( Plantago lanceolata)

Využíva sa list skorocelu, ktorý má antiflogistický a expektoračný účinok. Jeho užívanie je vhodné už od dojčenského veku a u tehotných a dojčiacich žien. Nachádzame ho v čajoch ( liečivý čaj Leros Species PECTORALES PLANTA, ale aj v sirupoch ( napr. Mucoplant skorocelový sirup, Mullerov sirup so skorocelom a iné)

 

Brečtan popínavý (Hedera helix)

Používajú sa listy brečtanu, ktoré majú expektoračný účinok a tiež zmierňujú dráždivý kašeľ. Nachádzame ho najčastejšie vo forme kvapiek a sirupov. Jeho užívanie u tehotných a dojčiacich žien sa neodporúča hlavne kvôli obsahu emetínu. Užívanie v tehotenstve a pri dojčení je nutné konzultovať s lekárom. Nie je vhodné jeho podávanie u astmatikov. ( Hedelix sir, gtt., tbl eff., Prospan sir, Prospan Akut tbl)

 

Lipový kvet (Tiliae flos)

Jeho hlavný účinok je diaforetický (zvyšuje potenie), ktorý je potrebný pri chorobách, pri ktorých je potrebné vypotiť sa. Používa sa ako kloktadlo, do kúpeľov a v kozmetike. Je súčasťou rôznych čajových zmesí. Má kardiotoxický účinok. Ľudia so srdcovými ťažkosťami by sa mali o užívaní poradiť so svojim lekárom.

 

Kvet Bazy čiernej

antiflogistickýdiaforetický (zvyšuje potenie) účinok. Je súčasťou rôznych čajových zmesí. Ľudia so srdcovými ťažkosťami by sa mali o užívaní poradiť so svojim lekárom.

 

Kvet slezu

Obsahuje slizy, ktoré podporujú uvľňovanie a skvapalňovanie hlienu v prieduškách.

 

Materina dúška (Thymi herba)

Má antiseptické účinky a uľahčuje vykašliavanie.

 

Liečba kašľa v tehotenstve

Vlhký kašeľ

Rastlinné expektoranciá-  výťažok zo skorocelu je vhodný v období tehotenstva

!!Pri liečbe produktívneho kašľa sa neodporúča lipový čaj kvôli kardiotoxickým účinkom a výťažok z brečtanu kvôli  obsahu emetínu!!      

V 2. a 3. trimestri sa môžu užívať po zvážení rizika a prínosu guajafenezín, bromhexin, ambroxol a N-acetylcysteín.

Bezpečné je tiež užívanie kalciového sirupu, ktorý sa používa ako podporná liečba pri zápalových procesoch. Jeho užívanie ma prínos ako podporná liečba pri suchom a vlhkom kašli.

 

Suchý kašeľ

Na liečbu suchého kašľa sa môže užívať butamirát - Tussin gtt.  (kombinácia s guajafenezínom Stoptussin gtt-kontraindikovaný v 1.trimestri gravidity).  Užívanie treba zvážiť. O užívaní sa poraďte so svojim lekárom a lekárnikom.

 

Iné

Na liečbu kašľa rôzneho pôvodu s obsahom rastlinných výťažkov v období tehotenstva sa používa tiež sirup Stodal (homeopatický liek) a Stopkašeľ.

 

Liečba kašľa u detí

 Pretrvávajúci chronický kašeľ je nutné konzultovať s lekárom aby sa zistila príčina jeho vzniku   a následne nasadila potrebná liečba.

 Pri akútnom kašli používame antitusiká (suchý kašeľ) a mukolytiká (vlhký kašeľ), ktoré sa v rôznych prípravkoch   odporúča  podávať deťom od 6 rokov.

 Vo všeobecnosti je vhodnejšie ako prvú voľbu u detí zvoliť užívanie rastlinného prípravku, či už vo forme čaju   alebo sirupu. Prospešná je taktiež inalácia roztoku NaCl alebo roztokov solí ( napr Vincentka). Na utíšenie     nočného   kašľa  môžeme pred spaním podať lyžičku s medom (nie u alergikov).

 

Rastlinné prípravky:

Prípravky načastejšie s obsahom skorocelu, meterinej dúšky a brečtanu.

Od dojčenského veku: Hedelix sir. Prospan sir.

                                     Bronchipret sir

Pre deti od 1 roka: Thymomel sir, Bronchicum sir.

Pre deti od 3 rokov: Stopkašeľ sirup pre deti

 

Mukolytiká:

N-acetylcysteín (Solmucol sir.)

Bromhexin (Bromhexin gtt.)- pre deti od 2 rokov

Ambroxol (Ambrobene sir., Mucosolvan sir.)-vhodné aj pre dojčatá

Guajafenezín (Robitussin expectorans)- od 2 rokov

 

Antitusiká:

Butamirát (Tussin gtt.)- vhodné od 2. mesiaca

Dropropizín (Ditustat gtt.)- vhodné od 6. mesiaca

 

 

Ak máte nejaké otázky alebo rady pre ostatných, týkajúce sa tejto témy, tak ich prosím napíšte dole do komentárov.


Zdroje: 

1. Cough symptoms, Mayo Clinic, Jan 2018 - https://www.mayoclinic.org/symptoms/cough/basics/causes/sym-20050846

2. Cough management: a practical approach, Francesco De Blasio, JohannC Virchow, Mario Polverino, Published online 2011 Oct 10 -  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3205006/

3. Ako liečiť kašeľ? prof. MUDr. Gabriela Nosáľová, DrSc., doc. MUDr. Slavomír Nosáľ, PhD. Ústav farmakológie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Martin - http://www.solen.sk/pdf/531252f292dc6a93c30910c179f9591a.pdf?fbclid=IwAR...

4. Kašel u dětí a možnosti jeho léčby MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. Klinika dětského a dorostového lékařství VFN v Praze a 1. LF Univerzity Karlovy v Praze - http://www.solen.sk/pdf/17b2534e2af2f781f8fb810b71c24d1d.pdf?fbclid=IwAR...

5. Lieky dostupné bez lekárskeho predpisu a ich použitie v tehotenstve PharmDr. Anna Oleárová, PhD., MPH1, 2, MUDr. Anna Poizlová2 1 Katedra organizácie a riadenia farmácie, Farmaceutická fakulta UK, Bratislava 2 Oddelenie klinickej farmakológie UNB, Nemocnica Ružinov, Bratislava - http://www.praktickelekarnictvo.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=8075&m...

6. Expektorancia přírodního původu I. Ing. Kateřina Macáková - https://www.solen.cz/pdfs/lek/2008/05/11.pdf?fbclid=IwAR3IzWIYnwGEiHi6eV...

7. Expektorancia přírodního původu – díl druhý Lípa malolistá a velkolistá, břečťan popínavý PharmDr. Jana Karlíčková, Ph.D. - https://www.solen.cz/pdfs/lek/2008/05/11.pdf?fbclid=IwAR3IzWIYnwGEiHi6eV...

8. KAŠEL, JEHO DIAGNOSTIKA A LÉČBA AŠEL, JEHO DIAGNOSTIKA A LÉČBA MUDr. Ján Dindoš privátní plicní a praktický lékař, Neratovice - https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2006/02/04.pdf

 

 

Pridať nový komentár