Hemoroidy

vnútorné a vonkajšie hemoroidy

Čo sú to hemoroidy?

Hemoroidy sú súčasťou ľudského tela (teda máme ich všetci!). Pôsobia ako uzáver, ktorý pomáha pri udržiavaní a vyprázdňovaní stolice. Problém nastáva vtedy, keď dochádza k hemoroidálnemu ochoreniu (ľudovo nazývaný „zlatá žila“), kedy sa hemoroidy zväčšia (nadmerne rozšírené krvné cievy konečníka), zapália a môžu začať krvácať.

 

Ako vznikajú hemoroidy?

Hemoroidy ovplyvňujú milióny ľudí na celom svete a predstavujú závažný zdravotný a sociálno-ekonomický problém. Niektoré štúdie ukázali na najvyšší rozvoj  medzi 46-65 rokom života u oboch pohlaví. Vývoj do 20. roku života je nezvyčajný. Zvyknú sa rozvíjať od 25 roku života. Vznikajú spravidla pri dlhodobom zvýšení tlaku v hemoroidálnych žilných plexoch z rôznych dôvodov. Na vznik hemoroidov významne vplýva výskyt hnačiek (tá sa ukázala ako dôležitý rizikový faktor) alebo zápcha. Ďalšími rizikovými faktormi vzniku hemoroidov sú tehotenstvo, kde dochádza k preťaženiu konečníka pôsobením tlaku maternice. Tieto sa zvyknú spontánne vyriešiť po pôrode. Na vznik hemoroidov významne vplývajú zlé stravovacie návyky vrátane diéty s nízkym obsahom vlákniny, životný štýl (sedavý spôsob života, stres, obezita, alkohol, nedostatok pohybu, tekutín),  korenisté a pikantné jedlá, dlhé vysedávanie na toalete a iné. Ohrození sú aj ľudia, ktorí trpia žilovou nedostatočnosťou.

 

Vnútorné hemoroidy

Vnútorné hemoroidy sa vyskytujú častejšie ako vonkajšie. Tvoria sa na stene konečníka. Pokiaľ sú veľké, môže dôjsť k ich vystúpeniu z konečníka. Rozlišujeme 4 štádiá príznakov hemoroidov.

Prvé štádium: žily sú len mierne rozšírené, bez závažnejších  ťažkostí. Pacient môže spozorovať na papieri malé množstvo jasnočervenej krvi.

Druhé štádium: žilový pletenec sa vysúva von ( hlavne po vyprázdňovaní), ale sám sa spontánne vráti späť. Prítomné svrbenie, pálenie v konečníku a krvácanie. 

Tretie štádium: príznaky sú rovnaké ako v druhom, ale hemoroidy vysunuté von počas defekácie sa dajú zasunúť naspať iba manuálne.

Štvrté štádium: hemoroidy značných rozmerov trvalo vyčnievajú von, nedajú sa zasunúť späť ani manuálne. Sliznica sa zapaľuje a svrbí, neskôr pacient pociťuje výrazné bolesti.

 

Vonkajšie hemoroidy

Vonkajšie hemoroidy samotné sú menej časté. Vo väčšine prípadov sú kombinované s vnútornými. Nachádzajú sa pod pokožkou v okolí análneho otvoru. Na rozdiel od vnútorných, nekrvácajú ale môžu trvalo dráždiť okolie a môžu prejsť až k zápalu a trombóze. Vyzerajú ako modrasté uzly pod kožou.

 

 

 

 

 

 

 

LIEČBA HEMOROIDOV

Režimové opatrenia

Pri liečbe hemoroidov by mala byť v prvom rade pacientom odporúčaná zmena životného štýlu s akýmkoľvek stupňom hemoroidov ako súčasť liečby a  ako preventívne opatrenie. Tieto zmeny zahŕňajú zvýšený príjem vlákniny a perorálnych tekutín, zníženie spotreby tukov, pravidelné cvičenie, zlepšenie análnej hygieny, zdržanie sa od namáhania a čítania na toalete a vyhýbanie sa liekom, ktoré spôsobujú hnačku alebo zápchu.

Zvýšenie príjmu vlákniny môže pomôcť pri eliminácii napätia počas defekácie. Je potrebné príjimať vlákninu pravidelne dlhšiu dobu ( účinok sa môže dostaviť až po dobe 6 týždňov). Vysoký obsah vlákniny obsahuje ovocie, zelenina ( najmä strukoviny). Prípravky s obsahom vlákniny je dostať aj  v lekárni (napr. psylium).

V prípade sedavého životného stýlu alebo ak máte sedavé zamestanie sú na trhu  dostupné  špeciálne zdravotné rektálne vankúše (dostať aj v lekárni), ktoré odľahčujú sedaciu časť tela. Ocenia ho aj mamičky po pôrode (pri nástrihu hrádze) alebo počas tehotenstva.

 

Medikamentózna liečba

 • Perorálne lieky na hemoroidy

Flavonoidy:

prírodné látky, ktoré zvyšujú vaskulárny tonus, znižujú cievnu permeabilitu a uľahčujú lymfodrenáž a majú aj protizápalové účinky.

Diosmínhesperidín : (Mobivenal) alebo na lekársky predpis (Detralex).

Rutínrutosidy : (Venoruton, Venoruton forte)

Troxerutín  (Cilkanol)

Saponíny:

Escín: Látka prírodného pôvodu, izolovaná z pagaštanu konského s protizápalovým, venoprotektívnym a protiédemovým účinkom. (Aescin, Reparil)

Syntetické látky:

Kalcium dobesilát: ako perorálna forma dostupná iba na lekársky predpis, voľnopredajný prípravok vo forme mastí (Dobexil H ung., Doxiproct ung.,), obsahujúce aj lokálne anestetikum lidokaín. (viď nižšie masti a gély).

 

 • Topické lieky na hemoroidy

Na trhu je dostupné veľké množstvo prípravkov s rôznym obsahom účinných zložiek bez lekárskeho predpisu. Nachádzame ich vo forme mastí, gélov, čapíkov alebo ako sedavé kúpele. Niektoré z nich obsahujú aj lokálne anestetikum pre rýchle zmiernenie bolesti. Dôležitá je dôsledná análna hygiena pred ich aplikáciou.

 1. Sedavé kúpele: používajú sa pri vonkajších hemoroidoch. Majú protizápalový, sťahujúci a hojivý účinok. Najčastejšie používanou je dubová kôra. Používa sa taktiež repík lekársky alebo rumanček. Zápar sa pripraví z 3 lyžičiek a zaleje sa pol litrom vriacej vody. Na sedavé kúpele použivať vlažnú vodu.
 2. Masti a gély: pri vonkajších hemoroidoch masírujeme okolie konečníka. Niektoré prípravky obsahujú aj priložený aplikátor, ktorý môžeme využiť v prípade vnútorných hemoroidov. Apliujeme do hĺbky zhruba 2cm.
 3. Čapíky: aplikovať po umytí a osprchovaní, najlepšie tesne po vyprázdnení konečníka.

          Minimálna liečba je 5-7 dní. Ak nedochádza k zlepšeniu príznakov, je potrebné navštíviť lekára.

 

          Masti a čapíky na hemoroidy

 • Dobexil H- obsahuje syntetickú látku dobesilát vápenatý, ktorá stabilizuje krvné kapiláry. Znižuje priepustnosť cievnej steny a zvyšuje jej odolnosť. Zmierňuje svrbenie, potláča zápal a zmierňuje symptómy ako sú opuch, bolesť, pálenie a krvácanie. Používa sa aj na liečbu po chirurgických zákrokoch. Obsahuje aj lokálne anestetikum lidokaín pre rýchle zmiernenie bolesti. Dostupný vo forme masti s aplikátorom a vo forme čapíkov.
 • Procto-glyvenol- obsahuje syntetickú látku tribenozid, ktorá stabilizuje krvnékapiláry. Používa sa pri vnútorných a vonkajších hemoroidoch, drobných rankách a pri svrbení v oblasti konečníka. Dostupný vo forme krému a čapíkov.
 • Faktu- obsahuje polikresulén, ktorý má výrazné antiseptické, mierne adstringentné (sťahujúce) a miestne znecitlivejúce účinky. Používa sa pri vnútorných a vonkajších hemoroidoch, drobných rankách a pri svrbení v oblasti konečníka. Obsahuje aj lokálne anestetikum cinchokaín na zmiernenie bolesti v oblasti konečníka. Dostupný vo forme masti a čapíkov.
 • Mastu
 • Preparation H- obsahuje tekutý extrakt a olej zo žraločej pečene. Používa sa na zmiernenie bolesti, podráždenia a svrbenia. Pomáha zmenšiť opuch tkaniva vyvolaný zápalom. Balenie obsahuje aj priložený aplikátor. Dostupné aj vo forme masti a čapíkov. Vhodný aj pre tehotné.
 • Gély a masti s obsahom dubovej kôry
 • Avenoc- symptomatická liečba niektorých ochorení konečníka, má aj protizápalový účinok. Je to homeopatický liek dostupný vo forme masti a čapíkov.
 • Hemostop gél- zdravotnícka pomôcka s obsahom 12 rastlinných extraktov (dubová kôra, boswelia, očianka, fialka, aloe vera, nechtík lekársky, skorocel, ľubovník bodkovaný, rebríček, praslička, bazový kvet, slez). Po nanesení vytvára zvláčňujúcu, regeneračnú, upokojujúcu, chladivú, hydratačnú a čistiacu vrstvu.
 • Fine 6- olej na prírodnej báze, ktorý má hojivé, upokojujúce a regeneračné účinky. Nepoužívať po chirurgických zákrokoch.

 

 

Chirurgická liečba

V zložitejších prípadoch, keď domáca liečba nezaberá sa pristupuje k chirurgickej liečbe, ktorú vyberá lekár. Tá ale nezaisťuje, že sa Vám hemoroidy po čase nevrátia.

Iné

Vhodné je taktiež doplniť prípravky s obsahom probiotík na úpravu črevnej mikroflóry (žiadúce sú hlavne s obsahom bifidobaktérií). Nepoužívať toaletný papier, ale dať prednosť vlhčeným obrúskom (v lekárni napr. obrúsky Hemoral). 

 

Hemoroidy u detí

Hemoroidy u malých detí sú vzácne, väčšinou ide o podráždenie v oblasti konečníka. V tomto prípade preventívne používať vlhčené obrúsky, zabrániť dieťaťu škriabaniu. Pri lokálnej terapii môžete použiť sedavé kúpele, hojivé gély s obsahom kyseliny hyalurónovej, hydrofilný gél (Unigel Apotex), gél s obsahom dubovej kôry alebo aloe vera gél.

Pri výskyte hemoroidov je nutné radiť sa s pediatrom.  V lokálnej terapii sa využívajú masti s anestetickou a adstringentnou zložkou (u malých detí Mastu), deti nad 12 rokov môžu používať bežné masti pre dospelých ( tieto odporúčame až po porade s lekárom). Odporúčajú sa taktiež teplé sedacie kúpele v roztoku hypermangánu.

 

 

Ak máte nejaké otázky alebo rady pre ostatných, týkajúce sa tejto témy, tak ich prosím napíšte dole do komentárov.


Zdroje:

1. Hemorrhoids: From basic pathophysiology to clinical management, World J Gastroenterol. 2012 May - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3342598/?          fbclid=IwAR2DIBKW4mBs5BWZ4Me3iM9u6ymJlIKpME6fEei4oaEL17HVKu2rtyzy7VI

2. Treatment of hemorrhoids: A coloproctologist’s view, World J Gastroenerol. 2015 Aug -  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4541377/

3. Hemorrhoids, Mayoclinic - https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-caus...

4. Haemorrhoids (piles), 2016 March - https://www.nhs.uk/conditions/piles-haemorrhoids/

5. Venofarmaká v klinickej praxi MUDr. Helena Rusnáková Angiologická ambulancia, Poliklinika ProCare Košice - http://www.solen.sk/pdf/9e32e45243190c69ae10b1f1ea8c0a2a.pdf?      fbclid=IwAR2U74wV7oyDOa4l22_W1Zqwa01KNw0FkHcO8zKXWzLJ1x9aXb6sHcouPHE

6. Hemoroidy u dětí MUDr. Blanka Rousková Klinika dětské chirurgie UK 2. LF a FN Motol, Praha - https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/04/19.pdf?                  fbclid=IwAR2nIioAUOzdSelGTkq-dML0nQC_k3kQZT4Qy55IizsTaQ9e55ve_L9AEBI

 

 

Pridať nový komentár